sevgi, adalet değil midir?

İnsanlar neden birbirlerini suçlarlar ?
Suç ?.. neye göre, kimse göre…

Bir birey, bir insan olarak elbette ki suçlamış ve suçlanmışızdır. Şüphesiz ki her iki durumda da sebepler, neticeler bize bir şeyler göstermiş ve de öğretmiştir. Bunlardan başlayalım, suçladıklarımızın bize ne kattığına ve neden suçladığımıza.
Suç dediğimiz olgu, kısmen de olsa irademiz ve fikriyatımız dışındadır. Özgürlük kapsamını tanımlayıp hayatımıza oturtmaya çalışan toplum ve toplum iradesi büyük ölçüde bunun terazisidir. Çünkü; adalet sistemleri teammüllerle değil, kalemlerle ve onların yazdıklarıyla oluşturulmuş balonlardır. İçi sulandıkça, dışı ağırlaşır. Yine kalemi batırırsın ve patlar, su içini terk eder. Ve o balon bir daha asla şişmez, yeni bir su ve balona ihtiyacı vardır adaletin. Suçlamaları ve cezaları, yaptırımları daha öz bir dille şöyle buyuralım.
Suç, suçlama ve yaptırımları ayıralım, suçlamalarımızın olmaya yeltenen “adalet bal(r)onları”nı patlatıp bunu bireysel anlamda yapalım. Yapalım ve kimsenin balonu olmaya kalkmayalım, neye göre suçlarız?
Bizi ve tüm insanlığı içine alan sevgiye karşı suçlar ve diğerleri olarak ikiye ayırdım ben. Siz kaça ayırırsınız bilemem. Bu benim tercihim oldu velakin, sevgi en iyi çimentodur. İnsan hamuru topraktan değil, sevgiden yoğurulmuştur, bizler birer “aşk” mamülüyüzdür. Taşı, çakılı ve kumu bir arada tutar ve ayağa kaldırır, hislerimizi besler.
Sevgi de öyle değil midir ? hislerimizi toplayıp, önümüze sunan sevgi değil midir ? Sevgi, adalet değil midir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s