part 2.

Familya: LEGUMINOSAE
Trigonella foenum-graecum L.
Gövde dik, 10-50 cm, stipulalar üçgenimsi lanseolat, tepede akuminat. Yapraklar 10-30 x 5-15 mm, obovattan lanseolata değişen şekillerde, kenarlar dişli, pedunkul yok. Çiçekler tek veya ikişer adet, kaliks tüpsü, 7-8 mm; dişler lanseolat-lineer tüp uzunluğunda. Korolla sarımsı beyaz, bazen lila çizgili meyve lineer, düz veya kıvrık 5-11 x 0.3-0.5 cm genellikle tüysüz, gaga 1-3.5 cm. Tohumlar 10-20 oblong, 3-4 x 2-3 mm.
Çiçeklenme Zamanı: Mart – Temmuz
Türkiye’deki Yayılışı: Trakya, Orta Güney ve Doğu Anadolu
Türkçe İsmi: Çemen otu
Yöresel İsimleri: Buy otu, Bay otu, Çemen otu, Poy, Poy otu
Kullanılan Kısmı: Toprak üstü kısımları, meyveleri
Kullanılışı: Yöresel olarak yağlı ve müsilajlı tohumları Kayseri pastırması yapımında çemene girer. Kokulu ve iştah açıcıdır, baharat olarak. Tohumları iştah açıcı ve süt arttırıcı olarak .

 

Familya: PAPAVERACEAE
Papaver rhoeas L.
Gövdeler dik 90 cm’ye kadar uzunlukta. Yapraklar değişken çoğunlukta pennatif veya pennatisekt, segmentler dişli, terminal segment lanseolat, yan segmentlerden çok daha uzun. Pedunkullar yayık-hispit, nadiren basık setoz. Petaller kırmızı, nadiren beyaz, tabanda lekeli veya lekesiz, boyutları çok değişken. Kapsula çıplak, küresel veya az çok küresel, tabanda yuvarlak, yaklaşık genişliğinin iki katı uzunlukta. Disk düz yapılı ve 18 adete kadar stigmalı.
Çiçeklenme Zamanı: Mart – Ağustos
Türkiye’deki Yayılışı: Marmara ve Ege Bölgelerinde yaygın
Türkçe İsmi: Gelin gülü, Gelin eli, Gelin çiçeği, Gelincikleme otu
Yöresel İsimleri: Gelincik otu
Kullanılan Kısmı: Çiçekleri
Kullanılışı: İnfüzyonu çay olarak dahilen öksürük kesici, çocukların gece işemelerinde. Kadınlarda menstruasyon düzenleyici. Antispazmodik ve antiaritmik. İshale karşı (Alpaslan 2003). Çiçeklerinden hazırlanan dekoksiyon dahilen ağız içi yaralarında. Yapraklarından hazırlanan yemek kuvvet verici.İmmün sistemi güçlendirici,süt arttırıcı.(Kültür 2007). Çiçek tomurcukları veya petallerinden su ve şeker katılarak hazırlanan şurup kuvvet verici. Yapraklarından kavrularak hazırlanan yemek sarılık tedavisinde kullanılır (Koçyiğit 2005, Eryaşar 1998).

Familya: APIACEAE
Pimpinella anisum L.
Güçlü aromatik, dallanmış tek yıllık bitkiler gövde 70cm kadar, taban yaprakları basit 2-5 cm petiolat böbrek şeklinde veya ovat, dişli, alt yapraklar 2-3 pennat loblar linear-lanseolat, umbella 7-15 ışınlı, brakte yok veya 1, brakteol yok veya çok az. Çiçekler beyaz, küçük umbellalarda yaklaşık 10 adet çiçek. Meyve 3-5 mm uzunlukta ovaid.
Çiçeklenme Zamanı: Şubat
Türkiye’deki Yayılışı: Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde kültürü yapılmaktadır.
Dünyadaki Yayılışı: Kültürü yapılmaktadır.
Türkçe İsmi: Anason
Yöresel İsimleri: Anason, Mesirotu, Enisen, Ezanteri, Ezeltere, Ezentere (Baytop 1994)
Kullanılan Kısmı: Meyveleri
Kullanılışı: Dahilen dekoksiyonu halinde, karminatif ekspektoran, laktagog, afrodizyak, spazmolitik etkili (Whictl & Greinger 1994). Yöresel olarak gaz söktürücü, iştah açıcı, süt arttırıcı ve uyku verici olarak kullanılır (Demirezeröz 2007). Bazı içkilerin (rakı) yapımında kullanılır (Baytop 1999).

Familya: POLYGALACEAE
Polygala vulgaris L.
Çok yıllık, gövde yükselici, kısa yumuşak tüylü, alt yapraklar; ovattan opovata değişen şekillerde, üst yapraklar eliptikten lineara, rasem genellikle uçta; gevşek 6-20 çiçekli, brakteler pediselden daha kısa, üst sepal kamburlu, iç sepaller oblong-opovat, korolla iç sepallere eşit veya çok az kısa, anterler kısa saplı, kapsula sapsız obkordat. (Fl. of Tur. 1: 535, 1965)
Çiçeklenme Zamanı: Nisan – Temmuz
Türkiye’deki Yayılışı: Trakya ve Kuzey Anadolu Bölgeleri
Türkçe İsmi: Süt otu
Yöresel İsimleri: –
Kullanılan Kısmı: Toprak üstü kısımları
Kullanılışı: Dekoksiyonu halinde hazırlanan çay balgam söktürücü, göğüs yumuşatıcı, süt arttırıcı, terletici ve kuvvet verici etkilere sahiptir (Baytop 1999).

Familya: ROSACEAE
Rosa canina L.
(0.5-) 1.5-3.5 (-7) m uzunluğunda, dik, bazen tırmanıcı çalılar. Dikenler oldukça kaba yapılı az çok kıvrık, basık genişlemiş tabanlı az çok birbirine benzer şekilde, bazen dikenler yok. Yapraklar yeşil; folioller 5-7 adet dar eliptikten genişçe ovata kadar değişen şekillerde, 1-4.5 x 0.8-3.5 cm obtus veya akut, tabanlar rotundattan kuneata kadar değişen şekillerde, çıplak veya pubesent, altta damarlar üzerinde bazen glandlı, tek veya çift serrat, bazen glandlı çift serrat, dişler belirgin, çoğunlukla uzun ve sivri, her kenarında 17-20 adet dişli; stipulalar dar veya geniş, çoğunlukla uzun, düz kulaklıkçı. Çiçekler tek veya 2-15 adet çiçek birlikte; brakteler çoğunlukla geniş. Pediseller 1-2.5 (-4.5) cm, düz veya glandlı-hispid. Sepaller ovat çoğunlukla oldukça kısa, genişlemiş tepeli, dış sepaller pennatifit, darca veya genişçe lanseolat tam veya glandlı-dişli loblu, çıplak pubesent veya bazen altta glandlı, çoğunlukla geri kıvrık ve çiçek açtıktan sonra düşücü. Petaller 3 cm’ye kadar uzunlukta, beyaz veya soluk pembe nadiren koyu pembe. Stilus çoğunlukla uzun, dışarı taşmış, çoğunlukla çıplak veya seyrek tüylü, bazen villoz, stigma başı az çok gevşek, küresel veya konik. Disk geniş, konik, ağzı dar. Hipantiyum ovoitten küresele kadar değişen şekillerde, 1-2.5 (-3) cm sarımsı kırmızı veya kırmızı, geç olgunlaşır. (Fl. of Tur. 4: 124)
Çiçeklenme Zamanı: Mayıs – Temmuz
Türkiye’deki Yayılışı: Afyon, Ağrı, Ankara, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kastamonu, Çorum, Ordu, Trabzon
Türkçe İsmi: Yabani gül, Kuşburnu
Yöresel İsimleri: Deli gül, Diken başı, Göz kıvıştıran, Gül burnu, Gül dikeni, Drot
Kullanılan Kısmı: Meyveleri
Kullanılışı: Soğuk algınlığında kullanılan diğer bitkilerle beraber, ayrıca reçel yapımında kullanılır (Özdemir 2005). Kabız ve kuvvet verici etkilere sahiptir. C vitamini bakımından zengindir. Yöresel olarak meyvelerinden hazırlanan dekoksiyon dahilen hemoroitlere karşı, mide rahatsızlıkları tedavisinde, kabızlığa karşı (Aslan 2005). Dekoksiyonu hazırlanıp 5-15 gün boyunca günde 2 defa 1 fincan çayı içilerek, meyveleri soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astıma karşı; yaprakları soğuk algınlığı, öksürük, kaşıntı ve ekzamaya karşı; kurutulmuş meyva ve yaprakları safra kesesi hastalıkları ve nefrite karşı kullanılır (Kültür 2007).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s