Phalaris brachystachys

map1GAZİANTEP, İSTANBUL, NUSAYBİN, ANKARA, AYDIN, ÇANAKKALE, ADANA, MERSİN, KOCAELİ, SAMSUNmap2

Yazımıza gelecek olursak. Heyecanlı ve atttraksiyonu bol, güzel bir yazı olacak.

selamlar, öncelikle belirtmek istediğim bir kaç konu var. Ülkemiz, bitki florası açısından çok zengin, ve bakir. henüz keşfedilmemiş onlarca bitki ve tek hüvreli ( mantar genelde), bunlara ilaveten dökümantasyon yapılmamış onlarca dağınık bilgi var. etnobotanik konusunda belki de dünyanın en şanslı ülkesi olmamıza rağmen, nitelikli elemanımız yok. bir taraftan buna seviniyorum, henüz atılım gerçekleştirmediğimiz çok fazla alan var, tarım / agrokültür ve kimya bu alanlardan bir kaçı. dolayısıyla  bu eksiği doldurmak için, bu da bir alternatif. alternatif derken, yol işte.

asıl konumuz şu.

Order Cyperales

Family Poaceae

Genus Phalaris

Species Phalaris brachystachys

Yani Phalaris b.

bir kaç gün önce mevlananın takkesine benzettiğim bu bitkiyi dibine kadar incelemek istiyorum. diğer bir kavuk için ise /arundo sp.)

şimdi akademik veri, ben bulamadım bulan varsa yazabilir. akademik veri yok bunun hakkında, aslında var da olan da ziraatçilerin filan falan. neyse, bu bitkide bir kaç yerde kaynak belirtilmemiş ama alkaloit izine rastlamışlar. alkaloit ne demek ? alkaloitler genellikle bitkilerde bulunan, bir çoğunun bitki tarafından neden sentezlendiği henüz ortaya koyulamamış “azot” içeren halka taşıyan bir çeşit kimyasal bileşen. buna örnek olarak, nikotin verilebilir, kafein verilebilir, gramin de verilebilir, aynı zamanda morfin ve kokain de verilebilir. meyve de, kabukta, yaprakta, çiçekte vs bitkinin türlü türlü kısmında bulunabilir. bazısı böcek kovar, bazısı hayat bitirir, bazısı güzel kokar vs. alkaloitler genel anlamda bazik kimyasallardır ve bir çoğunun ekstrakte yani bitkiden ilgili kısmı ayırma olayı aynı yöntemle yapılır. bunu bir farmakognost kolaylıkla yapabilir. lab olmadan, bi avmye girmesi yeterli.devam edecek olursak, bu bitkide alkaloit olması beni şaşırtmadı. bu yüzden ilgileniyorum, çünkü aynı cinse sahip bitkilerde yoğun bir şekilde, yoğun değilde işte, var biraz, dmt bulunuyor. şimdi bu dmt dediğimiz zıkkım nedir, molekül zamazingosunu açıp baktığımızda gözüme çarpan şey elbette ki indol yapısı. bi indole bağlı, ikili karbon zinciri ve ucunda azot. azot da ise iki adet metil var. metil muhtemelen moleküle lipofilik özellik katıyor, çünkü molekül beyin bariyerini çok rahat geçiyor. indol yapısı nedir ? indol bir benzen bir pirol halkasının bir araya gelmesi. indol halkasının azot’u 1 kabul edersek, hemen iki karbon sonrası yani 3 numaralı konuma bir asetik asit geldiğinde yani dmt’nin azotu yerine -cooh yani asit grubu geldiğinde indol-3-asetik asit oluşuyor. bu molekül “oksin” diye bildiğimiz bitkilerin büyüme hormonu sayılır. satılır bu ya piyasada. neyse dağıtmadan geleyim, dmt dediğimiz zamazingo muhtemelen bitkinin biyosentez için elde ettiği indol-3-asetik asitten ya da triptaminden sentezleniyor. daha doğrusu sentez artığı ya da sentezin gerçekleştiği yerde bu şekle giriyor.

daha fazla yazamam. bilgiler satılık çünkü.

1 Comment

  1. Çok ilginç şeyler. Bu Phalaris brachystachys bitkisini nereden toplayabiliriz hocam? (İstanbul’dayım)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s