Tanrı Kaderdir.

Sevgili okuyucular, bütün evren, kainat, öncesi ve sonrası aslında tek bir varlıktan ibaret olabilir mi ? milyarlarca yıldız, galaksi, gezegen bir bütünün parçaları ise, ve bu bütün aslında tanrı dediğimiz şeyse ?

Bir yönü olan, ilerleyişe sahip ve asla durmayan, hareket halinde olan “zaman” dediğimiz zemin üzerinde ilerleyen bir varlık. Yani dünya beş milyar yıl sonra hali hazırda olan durumunundan, ilerleyişi itibariyle patlayacak ve farklı bir hal alarak yine evren içerisinde görevine devam edecek. Zaman dediğimiz şey, canlılar için, hareket halinde olan varlıklar için ilerleyen bir tanımsız değil midir, örneğin bir çakmak için zaman ne ifade ediyor, bir insan için ne ifade ediyor ?

Kader dediğimiz şey aslında bu ilerleyiş ise, ve bu ilerleyiş her şeyi kapsayan bir bütünse, ve buna da tanrı dersek eğer; tanrının bir şahıs, ya da her şeyi yaratıp onları izleyen bir hayal ürünü olmadığını söylersek, tanrıdan hiçbir şey eksiltemeyeceğimizi söylememiz gerekir. Ne de ona onda olmayan bir şey verebileceğimizi. Sadece form değiştiren, şekil değiştiren ve ne yaparsak yapalım, ne olursa olsun bu ilerleyişin tersine hareket edemeyen canlarız. Çünkü her şey bu ilerleyişin bir parçası olmuştur.

Hiçbir şeyin kaybolmadığı sadece faz değiştirdiği bir yaşamda, var etmek ya da yok olmak kavramları nicelik olarak aynı şeyi ifade etmez mi? Atpden bir fosfat kopararak enerji açığa çıkarıp, bir fikir ürettiğimizde bu enerji form değiştirmiştir, peki fikir ya da hisler, neye evrilirler? Bundan 500 yıl öncesine gidip, elektrikten ve internetten bahsetsek kimi inandırabilirdik? Belki de varlıklarını henüz aydınlatamadığımız, belki de asla aydınlatamayacağımız bir forma sahiptirler. Burası hayatımda beni tinsel mevzulara ilk defa sıcak bakmamı sağlamıştır. Çünkü kaybolmayacağıma dair umut kırıntılarım var.  Bu ilerleyişi durdurmak mümkün müdür? Düz mantık ilerlersek, yönünü bulmamız gerekir, akan bir nehirden bir tane suyun ben ters akacağım demesi, ya da zamanı geri sarmak gibi bir şey olmalı, fakat bu konu beni ciddi anlamda aşmıştır. Ne olursa olsun, yapacağımız her hareket, her şey bu ilerleyişin içindedir, işte bu da kader dedikleri şeydir. Kader ise tanrıdır. Tanrı tüm ilerleyen ve işleyen sistemin tamamıdır. Bütünüdür. Burada bir bilinç var mıdır, bu bir soru..

Peki bu sırlarla dolu tanrı kavramı, kendisiyle iletişim kurulmaya açık mıdır? Bunun için insanın yapabileceği tek şey vardır. İlerleyişin ve hareketin olduğu yerde bakabileceği tek şey değişimdir. Kanaatimce, yaşam içerisindeki gözlemlenen değişimler tanrının dilidir. Bunu anlamaya çalışanlar olmuş mudur? Bence olmuştur. Birçok insan tanrı fikrinin mahiyetine kafa yormuştur. Bunlardan birini örnek alarak konuya devam edelim. Muhammed peygamber, uzun zaman bu bilgiyi merak etmiş olabilir. Yıllarca atalarından gördüğü geleneksel yöntemlerle, bir tanrıya yakarmış, ondan işaret beklemiş olabilir. Sonunda, bir cevap almış da olabilir, tanrıdan bir fikir çalmış da olabilir. Zorlayarak onu konuşturmuş olabilir(kendi içinde veya aklımın ermediği bir şekilde). Ve bu sırra eriştikten sonra, herkesin bu şekilde hayatını yaşaması gerektiğine inanmış olabilir. Ortaya sistematik bir takım ritüeller koymuş olabilir. İslam kendi başına bir tartışma konusudur. Belki de kendisi gerçekten derin bir bağ kurmuş olabilir, milyonlarca insan sadece onu taklit ederek bir şekilde bu ilerleyişin parçası olmuş olabilir. İlerleyişimiz, tanrımız, kaderimiz, içerisinde iyiyi de kötüyü de, her şeyi barındırdığı için herkesin ve her şeyin iyi mükemmel olması gerekmiyor.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s