Bilgelik üzerine (1909) Tolstoy

Bilmemek, utanç ve zarar verici değildir. Her şeyi bilemeyiz. Bilmediğimiz şeyi biliyor gibi davranmak utanç ve zarar vericidir. İnsanın gerçek benliği, ruhanidir. Bu benlik herkeste aynıdır. Öyleyse insanlar nasıl eşit olamaz ki?

 Başka insanların sevgisi için endişe duymayın. Sevin ve böylece sevileceksiniz.  Şayet biri, çoğunluğun yararı için bir başkasına zarar vermek gerektiğine karar verebiliyorsa o bir başkası da çoğunluğun yararı için birinci kişiye zarar vermenin gerekli olduğuna karar verebilir ve böylece herkes birbirine zarar verir ve hepsi de haklı olduğunu düşünür. Cinayet, cinayettir. Kim onaylarsa onaylasın veya meşru kılmaya çalışırsa çalışsın, öyledir. Bundandır ki, birini öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenler kim olurlarsa olsunlar canilerdir.

Tanrıya en çok, onu reddettiğimizde veya onu unuttuğumuzda inanma ihtiyacı duyarız. Sadece yaşam üzerine sürekli düşünen kişi, iyi bir yaşam sürebilir. Kendi içinizdeki değil, insanların içindeki iyiliği görmeyi huy edinmeye çalışın ve başkalarını değil, kendinizi yargılamaya çalışın. Kendinizi methetmeyin, suçlamayın, kendinizle dalaşmayın. Tüm günahların kökeni düşüncelerimizdedir. Bilgelik yalnızlıkta var olan içsel bir çabayla ve insanlarla ilişkimizde var olan kendimizi geliştirme çabasıyla kazanılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s