Fırat’ın doğusu

2011 yılından beri devam eden Suriye savaşı nihayete ermek üzere. SAA Suriye’nin bir çok ilinde var artık. Kuzey Suriye’de yoklar. Abd destekli ypg/pkk işgal güçleri ve Sınır güvenliğini sağlamak; Komşu illere huzur vermek için Şanlı Türk ordusu var. Işid yok denecek kadar az miktarda bulunuyor, Htş ve diğer radikal islam güçleri de pasife geçtiler.

Türk diplomasisi bir konuda çok iyi kriz yönetimi yaptı. Rahip Brunson ile ilk kazanımı elde etmiştik. Kaşıkcı’nın kol saatindeki ses kaydedici cihazdan Mit’e giden kayıtlar ile Selman ve dolayısıyla Trump sıkıştırıldı. Ki amerikan senatosu hala üstüne gidiyor. Bizimkiler artık tecrübelendi, ellerindeki kozları doğru oynamaya başladılar.

Amerika Suriye’den çekilme kararı aldı. Ypg kucağımıza düştü. Lakin Rusya, Suriye ve İran buna ne der bilemiyorum. Eğer Suriye bu konuda ses ederse saa ve cia ortak çalışmış olacak. Eğer Rusya yahut İran bu konuda Türkiye’ye karşı çıkarsa onlar da ypg’yi Suriye’yi bölmesi için destekliyor demektir. Benim kanaatim yakın zamanda Fırat’ın doğusuna giriyoruz ve bir kaç yıl sürecek bir operasyonla Sincar yani Kandil’e kadar ulaşacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s