Muvaffakiyet ve Saadet (pt.2)

gustavelebonvecize

 

İnsanların çoğu, bindiği eşeği unutup da kayboldu sanarak pazarda eşek arayan Nasrettin Hoca’ya benzer. Saadetin kendi içlerinde olduğunu unutarak onu kahvelerde, eğlencelerde, muhtelif ortam ve mekânlarda arar. Muvaffakiyet gibi saadet kuşu da kendi içimizde ve içimizin en orijinal-insani bir kudret kaynağı olan irademizin altın kafesidir. Saadet, gayretle ve irademizin kuvvetiyle zapt edebileceğimiz bir kaledir.

Bilimin ve felsefenin en çetrefilli meselelerinden biri hakkında konuşuyoruz. Asırlardır kafa yorulan bu konular hakkında sende iki kelam et… Yüz çiçek açsın, bin fikir yetişsin… Bedeni ve ruhi iki nevi varlıktan ibaretiz ve biz de ikisi itibari ile genel tabiat kanunlarına tabiyiz. Havaya atılan taş gibi biz de düşeriz. Manen elbette ki şuur dediğimiz ağırlığımız bizi birçok canlıdan ayırır. Şuur hazinesinden alınan esrarengiz ve sayısız fiil ve hareketlerin süjesi ve failiyiz. Şöyle tasavvur edelim; kainat bir deniz ve biz insanlar ise meçhul bir semte doğru yol almış giden “hayat gemisinin yolcularıyız. Dalgaların çarpıntısı ile sallanan geminin içinde biz de sallanmaktayız. Kimimiz kazanın ağzında kömürcü, kimimiz güvertede elleri arkasında gezinip duruyor, kimimiz kaptan, kimimiz pusula, dümen tutuyor… hepimiz geminin hareketleri ile sallanıyoruz ancak hepimiz kendimize mahsus hareketler de yapıyoruz. Hissediyoruz ki, eğilip ırgalanma şeklindeki hareketler bizim değildir. Bunlar tabiat faktörlerinin eseridir. İkinciler ise bizimdir. Bunların yapıcısı ve sahibi bizizdir.

 

Faaliyet alanımızın büyük bir kısmını kapladığı halde irademize yabancı kalan otomatik hareketlerimiz başlıca üç şekilde arz eder – *içgüdüler *alışkanlıklar ve telkinli hareketlerdir.

 

üçüncü bölümü uzun tutacağım ve haftasonu yayınlayacağım esenlikler dilerim. (yazım ve anlatım bozuklukları için üzgünüm)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s