kuşlar kanatsız doğar, sancısız doğum olmaz

Duyguların, hislerin, gerçeklerin ve tecrübelerin tamamı vücut buluyor insanda. her insan bunları farklı tanımlıyor ve ayrı yerlere koyuyor. birçok insan hayatının farklı zamanlarından farklı şartlar altında bunlar hakkında fikir değiştirebiliyor. insanın en belirgin yönü değişimdir.

insan hatalar yapar, yanlışlar yapar. düzeltir yahut telafi eder orası bireye kalmıştır ancak bu bir tercihtir. insan isterse değer pekala hatalarından ders çıkarır. ısrarcı da olabilir, dedik ya bu bir tercihtir.

insan neyi yönettiğini anladığında daha basit daha verimli yaşamaya başlıyor. kişi önce yönetebileceği en kolay şeyin ve aynı zamanda en zor şeyin kendi olduğunu bilmelidir. nasıl yönetiğini bilmeyen bir insan kendine uzak yaşıyordur. olmak istediği ve olduğu insan arasında makas açılıyordur. önce kişi kendini tanımalıdır, sonra yaşam amacını.

kuşlar kanatsız doğar, sancısız doğum olmaz. doğanın kanunlarına karşı gelmemeli insan, onlarla uyum içerisinde bir irade sahibi olmalıdır. onunla savaşarak değil, onunla ortak olarak yaşamak….

bedensel eziyet, haz, rahatlama gibi kavramlar her zaman geçicidir. düşünce ile varlığı katlanan biyolojik meselelere karşı çok uyanık olmamalı insan; kavak yaprağı misali. Güç, itibar, masumiyet, eziyet…hazlar…egolar…yerini saadete bırakmalıdır. insan kendi içinde saadete erip kendi ile barışmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s