tartışabilmek.

Kendimizi normal karşılıklı etkilenme olgularıyla sınırlarsak etkiye en açık olan insanların mantıklı, toplumsal duyguları en az bozulmuş olan insanlar olduğunu görürüz. Öte yandan, üstünlük açlığı çeken ve egemenlik kurmayı arzulayan insanları etkilemek çok güçtür. bunun örnekleri malum.

anababalar bir çocuktan yakındıkları zaman bunun nedeni ender olarak çocuğun körü körüne itaatkar olmasıdır. en sık rastlanan yakınma itaatsizliktir. böyle bir çocuğu incelersek kendisini kısıtlanmış hissettiğini, buna karşı çıktığını, çevresinin sınırlamalarını aşmaya çalıştığını görürüz. evden gördüğü davranış biçimi normal bir yoldan eğitilmesini olanaksız kılmıştır.

güç arayışımızın şiddeti ne kadar eğitilebileceğimizle ters orantılıdır. buna rağmen çocuğun tutkusunun kışkırtılması ve büyüklük duygularının uyanması çoğunlukla yetiştirilme biçimiyle ilişkilidir. bunun nedeni düşüncesizlik değil benzer büyüklük sanrılarının tüm aileye yayılmış olmasıdır. tüm toplumda olduğu gibi ailede de en çok kimin en büyük, en iyi ya da parlak olduğuna dikkat edilir. bu hırs yönelimli eğitimin toplu yaşam için ne kadar uygunsuz olduğunu ve bu hırsın aklın önüne diktiği engellerin onun gelişimini nasıl durdurabileceğini görebiliriz. bir bireyin ne kadar etkilenebileceği onun ne kadar bağımsız olduğuyla yakından ilgilidir.

bir tip her zaman bir başka insanın görüşlerine fazla değer biçer ve dolayısıyla ister doğru ister yanlış olsunlar kendininkilerini küçümser. bu tür insanlar telkin ve etkilenmeye özel bir yatkınlık gösterir. ikinci tip, her uyaran ya da telkini bir hakaret olarak kabul eder. bunlar yalnızca kendi görüşlerinin doğru olduğunu düşünen insanlardır. aslından onun gerçekten doğru ya da yanlış olmasıyla ilgilenmezler. bir başka insandan gelen hiçbir görüşü dikkate almazlar. her iki tip de peşlerinde bir güçsüzlük duygusunu sürükler. ilki bu güçsüzlüğünü itaatle ikinci tip ise başka insanların görüşlerini dinleyememekle ifade eder. bunlar tamamen bağnaz tiplerdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s