en kibar haliyle “gıpta”

güç ve egemenlik çabasının olduğu yerde her zaman gıpta da vardır. bir bireyle onun erişilmez hedefi arasındaki uçurum kendisini bir aşağılık karmaşası olarak ifade eder. kişiye baskı yapar ve genel davranışıyla yaşama ilişkin tutumunu o kadar etkiler ki hedefinden çok uzakta olduğu izlenimi ediniriz. bu izlenim kendisine biçtiği değerin düşüklüğü ve yaşamdan sürekli hoşnutsuz oluşuyla da doğrulanır. zamanını başkalarının başarılını ölçmeye, başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğü ya da onların neyi başarmış olduğuyla meşgul olmaya harcar. her zaman bir ihmal edilmişlik duygusunun pençelerindedir. ve kendisine ayrımcılık uygulanmış olduğunu hisseder, bu türden bir birey gerçekte çoğu insandan daha şanslı olabilir.

bu ihmal edilmişlik duygusunun çeşitli dışavurumları tatmin olmamış kibrin komşusundan daha fazlasına ve aslında her şeye sahip olma arzusunun işaretleridir. bu türden kıskanç insanlar her şeyi istediklerini dile getirmezler çünkü toplumsal duyguları bunları düşünmelerini engeller. ama her şeyi istiyormuş gibi davranırlar. sürekli olarak başkaları karşısında kendi başarılarımızı ölçmenin sonucunda giderek artarn gıpta duygusu daha mutlu olmamıza yardımcı olmaz.

tüm yaşamı boyunca “gıpta” duyguları yaşamış olan hiç kimse toplumun yararlı bir üyesi değildir. gıpta duygularına kapılmış biri yalnızca başkalarından bir şey alma, onları yoksun bırakma ve küçük düşürmeyle ilgili olacaktır. aynı zamanda hedeflerine ulaşmadaki başarısızlığı için bahaneler bulmaya ve suçu başkalarına yıkmaya kalkışacaktır. iyi ilişkilere değer vermeyen, başkalarına yararlı olmakla ilgilenmeyen bir savaşçı ve toplum dışı biri haline gelecektir. başkalarının içinde bulunduğu durumları paylaşmayı pek önemsemediğinden insan doğasına ilişkin bilgisi çok azdır. bu his, bir insanı yakınlarının acısından haz almaya bile yöneltebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s