Akıl, mutluluk ve yaşam hk.

….kusursuz mutluluğu burada buluyoruz, tabii eğer hayatın tamamını kapsarsa; çünkü mutlulukta eksik olan hiçbir şey olamaz. fakat böyle bir hayat insan için çok yüksek olacaktır. o bir insan olduğu kadarıyla böyle bir hayatı yaşamaya güç yetiremeyecektir, ancak onda tanrısal bir şey olduğu kadarıyla bu mümkün olabilecektir. onun bileşik doğamızdaki yeri ne kadar üstünse, etkinliği de öteki erdem türlerine uygun olan etkinliklerden o kadar üstündür. eğer akıl insana kıyasla tanrısal ise o zaman ona uygun onun etkinliğiyle örülü hayat da insan hayatına kıyasla tanrısaldır.

imdi, insan olarak insani şeyleri, ölümlü olarak ölümlü şeyleri düşünmemizi salık verenlere kulak asmamalı, fakat elimizden geldiğince kendimizi ölümsüzleştirmeli ve içimizdeki en iyi, en yüce şeyle uyum içinde yaşamak için her şeyi yapmalıyız. bu yanımız kütlece küçük olsa bile imkan ve kıymet bakımından her şeyi çok çok aşar. o insanın asıl hükmeden ve en iyi tarafı olduğu için her kişiyiz kendisi yapanın da akıl olduğunu kabul etmek gerekir.

imdi, eğer insan kendi hayatını değil de başka bir şeye ait olanınkini yaşamayı seçerse bu tuhaf olacaktır. daha önce söylediğimiz burada da geçerli: her bir şeye uygun özgü olan doğası gereği o şey için en iyi ve en hoş olan şeydir, akıl her şeyden önce insanın kendisi olduğu için akla uygun hayat, insan için en iyisidir. bu yüzden o aynı zamanda en mutlu hayat olacaktır.

Aristoteles – Nikomakhos’a Etik (10.kitap 1177-1178a)*

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s