yönümüz

kendimizle ilgili olarak keşfedebileceğimiz ilk şey her zaman bir hedefe ulaşmaya çalışmamızdır. dolayısıyla, insan ruhunu, bedenini tek, durağan bir varlık olarak düşünemeyiz. onu en iyi, tek bir hedefe ulaşmak için uğraşan, ortak bir kökenden gelişmiş çeşitli parçaların bir araya gelmesi olarak düşünebiliriz. bu motivasyon; bir hedef için çabalama uyumunun temelini oluşturur ve tüm çabalarımızın yöneltildiği bir hedef olmadan ruhun yaşamı anlaşılmaz olarak kalır.

bir insanın zihinsel yaşamı onun hedefiyle belirlenir. tüm bu etkinlikler belirlenmediği, sürdürülmediği, değiştirilmediği ve sonsuz bir hedefe yöneltilmediği sürece hiçbir insan düşünemez, hissedemez, arzulayamaz ya da hayal kuramaz. bu, canlının kendisini çevreye uyarlama ve tepki verme gereksiniminden doğar. insan yaşamının fiziksel ve ruh öngörüleri göstermiş olduğunuz ilkelere dayanır. yaşamın dinamiklerinin belirlediği sonsuz bir hedefe dayalı bir kalıp içinde olmadığı sürece ruhbilimsel gelişimini kavramak olanaksızdır. hedefi ise ya değişken ya da durağan bir biçimde düşünebiliriz. bu temelde, ruhbilimsel yaşamımızın tüm öngörüleri gelecekteki bir duruma hazırlık olarak değerlendirilebilir. aslında temelde ruh bir hedefe doğru ilerleyen bir güç gibi görünür ve “bireysel ruhbilim”(bu genelde adler) insan ruhunun tüm dışavurumlarını bu türden bir hedef yönelimiymiş gibi görür.

bir bireyin hedefini ve dünyaya ilişkin bir şeyler bilmek o insanın kendini ifade etme biçimlerinin ve yaşamının tuttuğu yolun anlamını ve bunların hedefi için nasıl bir hazırlık işlevi gördüğünü anlamamızı sağlar. hayatımızı yöneten bir yasa gerçekten vardır. ama bu, yerçekimi gibi doğal bir yasa değil insan eliyle yapılmış bir yasadır. doğal bir ruh yasasından söz etmemizi haklı kılacak yeterli kanıt olduğuna inanmak görünüşe aldanmaktır. koşulların değiştirilemez ve önceden belirleyici gücünü göstermiş olduğuna inanan biri hileli zarlarla oynamaktadır. önünde sonunda, eğer bir ressam bir resme başlarsa dünya ona bu amaca sahip bir bireye uygun olan tüm tutuları atfeder. sanki doğal bir yasa işliyormuş gibi tüm beklenen sonuçlarıyla tüm bildik şeyleri yapacaktır. ama resim yapmak zorunda mıdır? özgür iradesi olduğundan tuvale boya sürmesini sağlayan şeyin hedefine ulaşma çabası olduğunu çıkarabiliriz.

fiziksel devinimlerle insan ruhunun devinimleri arasında bir fark vardır….

çok az sayıda insan hedefinin ne olduğunu tam olarak bilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s